Rejs Dookoła Świata przez Przejście Północno-Zachodnie (Northwest Passage) 2018-2024

Kolejna wielka wyprawa jachtem dookoła świata jaką mam przyjemność organizować odbędzie się w latach 2018 - 2024. Tym razem dołączy do mnie Ola, która będzie wspierać mnie w żegludze, dbaniu o jacht, a przede wszystkim koordynować wyprawy lądowe.  Tak jak przy poprzednim kółku, cały rejs podzielony jest na etapy i jeśli chcesz przyłączyć się do nas na interesującym Cię odcinku to zapraszamy!

Rejs dookoła świata po raz drugi?

Trasa tak daleko odbiega od standardowej pogoni na zachód, na ile starczyło mi wyobraźni. W założeniu miało być ekstremalnie ciekawie i w miarę możliwości bez pośpiechu. Dlatego tym razem 6 lat! 

Wyprawa jest w dużej mierze kontynuacją mojego wokółziemskiego rejsu z lat 2013 - 2016. Kontynuacją w poznawaniu tego co ciekawe, dalekie i trudno dostępne. Podczas tych 3 lat czytałem przewodniki i odbyłem mnóstwo rozmów z napotkanymi żeglarzami, którzy często opowiadali mi o miejscach, o których często wcześniej nawet nie słyszałem. Inne archipelagi były z kolei tak piękne i ogromne, że teraz chciałbym im poświęcić zdecydowanie więcej czasu.

Dlatego do niektórych zakątków zajrzę po raz pierwszy, a innym będę się przyglądał ponownie. Tym razem bardziej uważnie ;)

 

Trasa 6-letniego Rejsu Dookoła Świata

Rejsy morskie 2018 - Arktyka, Kanada, USA

Trasa rejsu wiedzie ze wschodu na zachód. Po przepłynięciu Atlantyku docieramy do Grenlandii, skąd zaczyna się najtrudniejszy etap całego rejsu. Z Grenlandii na Alaskę chcemy przedostać się przez słynne Przejście Północno-Zachodnie (ang. Northwest Passage). Dalej szykuje się żegluga na południe wzdłuż dzikich brzegów Alaski, Kanady, oraz Kalifornii.

Rejsy 2019 - Ameryka Środkowa i Południowa oraz Polinezja Francuska

W Ameryce Środkowej odwiedzimy Meksyk, Salwador i Kostarykę. Po dotarciu do Ekwadoru, planujemy miesięczny postój na zwiedzanie Ekwadoru i Peru. Po opuszczeniu kontynentu, zawijamy na jakiś czas na piękne Galapagos. Tu zacznie się prawdziwa oceaniczna włóczęga po szeroko rozrzuconych wysepkach wschodniego Pacyfiku! Ponownie zawiniemy na Wyspę Wielkanocną, oraz na maleńkie Pitcairn. Podczas wizyty w 2014 roku spotkaliśmy się tam z niewiarygodnym przyjęciem! Po Pitcairn damy nura w Archipelag Tuamotu. Jest to 78 wysp (głównie atole) wchodzących w skład Polinezji Francuskiej. Na większości nie ma lotnisk, a masowa turystyka nie istnieje. Po Tuamotu kolejna perełka - na południe od Tahiti leżą bardzo rzadko odwiedzane wyspy Austral, które krajobrazami spokojnie dorównują mocno wyeksploatowanej Bora Bora. Ci którzy chcieliby poeksplatować z nami słynną Borę niech się nie martwią. Wyspy Towarzystwa też leżą na naszej trasie ;) Stąd weźmiemy kurs na północ.

Rejsy morskie 2020 - Hawaje, Polinezja Francuska i Mikronezja

Po ponownym przecięciu równika w grudniu 2019 dotrzemy na amerykańskie Hawaje. Wyspy te tak głęboko siedzą w moich wyobrażeniach o tropikach i marzeniach Oli, że po prostu musimy je sprawdzić. Po opłynięciu Hawajów wracamy ponownie na Polinezję. Tak więc ci, którzy nie zdążyli na rejs na Bora Bora lub na wyspy Australs będą mogli nadrobić zaległości ;) Po ponownych odwiedzinach na Wyspach Towarzystwa bierzemy kurs na Wyspy Cooka. Tym razem planujemy odwiedzić mniej zamieszkane atole Penrhyn, Manihiki i Suwarrow. Po odwiedzeniu Samoa i maleńkiej Wallis dopływamy do Mikronezji, która też jest widokowo-kulturową perełką na trasie.

Wyprawy żeglarskie 2021 - Filipiny, Indonezja i Australia

Po przejściu Pacyfiku i odwiedzeniu Indonezji i Filipin na dłużej odwiedzimy Australię, której wschodnie wybrzeże już miałem przyjemność poznać tym. Dlatego tym razem czas na bardziej bezludną zachodnią i południową stronę tego gigantycznego kraju. Pod koniec roku 2021 dotrzemy do Hobart. W ten sposób po 7 latach, na moim jachcie CRYSTAL zamknę pętlę wokół Australii. W tym momencie zrobimy sobie trochę przerwy na prace na jachcie i powrót do kraju.

Rejsy morskie 2022 - Nowa Zelandia, Markizy i Oceania

W 2022 roku będziemy znowu żeglować do południowej części Nowej Zelandii. Po drodze postaramy się odwiedzić takie perełki jak Macquarie Island, Campbell Island oraz Auckland Island. Wszystkie one to  parki narodowe, gdzie natura rządzi się bez żadnej ingerencji człowieka. Po ponownym spenetrowaniu Wyspy Stewarta i cudnego Fiordlandu, wrócimyimy na... Polinezję Francuską. W drodze na Markizy odwiedzimy odludne wysepki Chatham i Rapa. To prawdziwe perełki z dala od utartych żeglarskich szlaków. Następnie odwiedzimy Niue, Tonga, Fiji i Vanuatu.

Rejsy 2023 - Oceania, Japonia i Azja Południowo-Wschodnia

Rok 2023 to żeglowanie po Wyspach Salomona, Papule Nowej Gwinei, Japonii, Wietnamie oraz Singapurze. Dłuższy postój na zwiedzanie Azji planujemy zrobić w Malezji. W grudniu po odwiedzeniu Tajlandii wypłyniemy na Ocean Indyjski, gdzie planujemy odwiedzić Andamany, Sri Lankę, Malediwy oraz Indie. Z Kochi skierujemy się prosto na Morze Czerwone.

Wyprawy jachtem w 2024 - Morze Śródziemne

W kwietniu 2024 roku wpływamy na Morze Śródziemne, gdzie chcemy spędzić cały sezon letni.

Koniec rejsu jest planowany na listopad 2024 w Lizbonie. Całość trasy to około 65000 Mm.

Zapraszamy na pokład wszystkich zainteresowanych przygodą życia na krańcu Świata! Wejdź w Rejsy, wybierz trasę lub termin, który Cię interesuje i dołącz do załogi!
Michał i Ola

 

Sprawdź bieżącą pozycję Crystal! Dołącz do naszej załogi!

Śledź nas na Facebook!

  • Zainteresowany?
© Agencja Żeglarska SKIFF-Michał Palczyński 02-784 Warszawa ul. Arctowskiego 24, tel: +48 601 27 47 05, info@skiff.pl