Rejs Dookoła Świata przez Przejście Północno-Zachodnie (Northwest Passage) 2018-2023

Kolejna wielka wyprawa jachtem dookoła świata jaką mam przyjemność organizować odbędzie się w latach 2018 - 2023. Tym razem dołączy do mnie Ola, która będzie wspierać mnie w żegludze, dbaniu o jacht, a przede wszystkim koordynować wyprawy lądowe.  Tak jak przy poprzednim kółku, cały rejs podzielony jest na etapy i jeśli chcesz przyłączyć się do nas na interesującym Cię odcinku to serdecznie zapraszamy!

Trasa tak daleko odbiega od standardowej pogoni na zachód, na ile starczyło mi wyobraźni. W założeniu miało być ekstremalnie ciekawie i w miarę możliwości bez pośpiechu. Dlatego tym razem 5 lat. 

Wyprawa jest w dużej mierze kontynuacją mojego wokółziemskiego rejsu z lat 2013 - 2016. Kontynuacją w poznawaniu tego co ciekawe, dalekie i trudno dostępne. Podczas tych 3 lat czytałem przewodniki i odbyłem mnóstwo rozmów z napotkanymi żeglarzami, którzy często opowiadali mi o miejscach, o których często wcześniej nawet nie słyszałem. Inne archipelagi były z kolei tak piękne i ogromne, że teraz chciałbym im poświęcić zdecydowanie więcej czasu.

Dlatego do niektórych zakątków zajrzę po raz pierwszy, a innym będę się przyglądał ponownie. Tym razem bardziej uważnie ;)

Trasa rejsu wiedzie ze wschodu na zachód. Po przepłynięciu Atlantyku docieramy do Grenlandii, skąd zaczyna się najtrudniejszy etap całego rejsu. Z Grenlandii na Alaskę chcemy przedostać się przez słynne Przejście Północno-Zachodnie (ang. Northwest Passage). Dalej szykuje się żegluga na południe wzdłuż dzikich brzegów Alaski, Kanady, oraz Kalifornii. W Ameryce Środkowej odwiedzimy Meksyk, Salwador i Kostarykę. Po dotarciu do Ekwadoru, planujemy miesięczny postój na zwiedzanie Ekwadoru i Peru.

Po opuszczeniu kontynentu, zawijamy na jakiś czas na piękne Galapagos. Tu zacznie się prawdziwa oceaniczna włóczęga po szeroko rozrzuconych wysepkach wschodniego Pacyfiku! Ponownie zawiniemy na Wyspę Wielkanocną, oraz na maleńkie Pitcairn. Podczas wizyty w 2014 roku spotkaliśmy się tam z niewiarygodnym przyjęciem! Po Pitcairn damy nura w Archipelag Tuamotu. Jest to 78 wysp (głównie atole) wchodzących w skład Polinezji Francuskiej. Na większości nie ma lotnisk, a masowa turystyka nie istnieje. Po Tuamotu kolejna perełka - na południe od Tahiti leżą bardzo rzadko odwiedzane wyspy Austral, które krajobrazami spokojnie dorównują mocno wyeksploatowanej Bora Bora. Ci którzy chcieliby poeksplatować z nami słynną Borę niech się nie martwią. Wyspy Towarzystwa też leżą na naszej trasie ;)

Stąd weźmiemy kurs na północ. Po ponownym przecięciu równika w grudniu 2019 dotrzemy na amerykańskie Hawaje. Wyspy te tak głęboko siedzą w moich wyobrażeniach o tropikach i marzeniach Oli, że po prostu musimy je sprawdzić. Z Hawajów będziemy żeglować na zachód odwiedzając wiele zdalnych wysepek Mikronezji, która też jest widokowo-kulturową perełką na trasie. Po przejściu Pacyfiku i odwiedzeniu Indonezji znowu zacumujemy w Australijskim Darwin. Ponieważ wschodnie wybrzeże Australii już miałem przyjemność poznać tym razem z Darwin pożeglujemy na południowy zachód i dalej na południe do Perth. Potem na wschód i przed Adelajdę na koniec roku dotrzemy do Hobart. W ten sposób po 6 latach, na moim jachcie CRYSTAL zamknę pętlę wokół Australii. W tym momencie zrobimy sobie trochę przerwy na prace na jachcie i powrót do kraju.

W 2021 roku będziemy znowu żeglować do południowej części Nowej Zelandii. Po drodze postaramy się odwiedzić takie perełki jak Macquarie Island, Campbell Island oraz Auckland Island. Wszystkie one to  parki narodowe, gdzie natura rządzi się bez żadnej ingerencji człowieka. Po ponownym spenetrowaniu Wyspy Stewarta i cudnego Fiordlandu, wrócimyimyna Polinezję Francuską. Następnie odwiedzimy Wyspy Cooka, Niue, Tonga, Fiji i Vanuatu.

Rok 2022 to żeglowanie po Wyspach Salomona, Papule Nowej Gwinei oraz na Filipinach. W grudniu po odwiedzeniu Tajlandii wypłyniemy na Ocean Indyjski, gdzie planujemy odwiedzić Andamany, Sri Lankę, Malediwy oraz Indie. Z Kochi skierujemy się prosto na Morze Czerwone.

W kwietniu 2023 roku wpływamy na Morze Śródziemne, gdzie chcemy spędzić cały sezon letni.

Koniec rejsu jest planowany na listopad 2023 w Lizbonie. Całość trasy to około 62000 Mm.

Zapraszamy na pokład wszystkich zainteresowanych przygodą życia na krańcu Świata! Wejdź w Rejsy, wybierz trasę lub termin, który Cię interesuje i dołącz do załogi!
Michał i Ola

  • Zainteresowany?
© Agencja Żeglarska SKIFF-Michał Palczyński 02-784 Warszawa ul. Arctowskiego 24, tel: +48 601 27 47 05, info@skiff.pl